GO!
Witamy książki twórcy sklep kontakt extra 
nowości katalog zapowiedzi Nisza Z     
            
 
  


Limitowana mini-edycja autorskaSepia Art Edition
to limitowana edycja autorska grafik z serii Bałkańskie Zapiski Kuchenne.

Grafiki drukowane są na papierze strukturalnym w kolorze kości słoniowej, następnie nanoszona jest ręcznie naturalna sepia, co dodaje głębi światłocieniom i oczywiście, czyni każdy z druków unikalnym. Grafika jest sygnowana, numerowana i oprawiana w passe-partout o rozmiarze 10x15cm w kolorze kości słoniowej. Na grzbiecie passe-partout, na małym kawałku papieru z wtrąceniami znajduje się logo serii Bałkańskie Zapiski Kuchenne.

Edycja Sepia Art jest dopracowana w każdym detalu. Oprawa grafik jest częścią dzieła, złożonego z grafiki i passe-partout. Każde passe-partou jest również ręcznie lawowane sepią, przez co osiągnięty został odpowiedni poziom harmonii kolorystycznej całości.

Tematycznie są to motywy z serii Bałkańskie Zapiski Kuchenne, głównie ilustracje z drugiej książki serii, ale jest kilka rysunków, które ostatecznie nie znalazły się w książkach, i są w tej edycji po raz pierwszy publikowane.

Zograph.org dysponuje 20 numerowanymi grafikami z edycji Sepia Art. W sumie seria składa się z trzech części: dwie części po 20 i jedna po 10 grafik. Różnice polegają na zastosowanego passe-partout. W pierwszej dwudziestce, dostępnej na Zograph.org passe-partout jest lawowane ręcznie sepią, w drugiej dwudziestce passe-partout jest czarne, w dziesiątce- kremowe.

Jak wybrać wzór grafiki przy zakupie książki – można to zrobić na dwa sposoby:

1. Pobierz plik PDF*, w którym są wszystkie grafiki w wysokiej jakości z opisem i numerem. Po wybraniu wzoru wpisz jego numer w polu UWAGI, które pojawi się przy składaniu zamówienia na książkę.

2. W sklepie, kliknij na obrazek książki z grafiką, aby zobaczyć większą planszę prezentującą wszystkie grafiki na zasadzie prostej animacji. Po wybraniu wzoru wpisz jego numer w polu UWAGI, które pojawi się przy składaniu zamówienia na książkę.

NAKŁAD WYPRZEDANY.

*Aby przeglądać plik PDF, musisz posiadać darmowy program Adobe Acrobat Reader lub inny, otwierający pliki PDF.Druga książka serii Bałkańskie Zapiski Kuchenne dotyczy kuchni Grecji Północnej: Macedonii Egejskiej, Zachodniej Tracji i Południowego Epiru. Ta część dzisiejszej Grecji ma wyraźny bałkański charakter: kuchnia regionu, będąc składnikiem szeroko pojętej kultury, łączy w sobie zwyczaje kulinarne nie tylko rdzennych Greków, ale również przesiedleńców z Azji Mniejszej, Wołochów, wędrownych Karakaczanów, Żydów i Południowych Słowian.Płyta audio, dołączona do edycji limitowanej książki powstała specjalnie na potrzeby serii Bałkańskie Zapiski Kuchenne i jest do nabycia wyłącznie w sklepie ZOGRAPH.ORG lub na imprezach promocyjnych serii.

To prawdziwy Biały Kruk dla miłośników bałkańskiego folkloru – 13 utworów, 5 zespołów, ponad 50 minut autentycznej, tradycyjnej muzyki z Północnej Grecji! Utwory zostały specjalnie dobrane do tematu książki – to muzyka Egejskiej Macedonii, Zachodniej Tracji i Południowego Epiru – wyjątkowy bukiet  ETNO z nutkami bułgarskimi, tureckimi i arabskimi.


Przy edycji limitowanej książki Bałkańskie Zapiski Kuchenne zespół Zograph.org współpracował po raz pierwszy z wydanictwami muzycznymi Polyphonon Records z Grecji i Pan Records z Holandii.

Kompilacja powstała dzięki uprzejmości znakomitych greckich zespołów, specjalizujących się w folklorze z regionu: Loxandra, Trio Mare, Graikoi, Ihos & Paradosi oraz Ano Kato – bardzo ciekawego zespołu pochodzącego z Holandii, grający grecki folklor od ponad 15 lat. Każdy z prezentowanych zespołów ma swój własny styl i specjalizuję się w odrębnych nurtach tradycyjnej greckiej muzyki z Północnej części kraju, co czyni płytę bardzo różnorodną.


Płytę otwiera Ihos & Paradosi, (Dźwięk i Tradycja) zespół rodem z miasta Seres w Zachodniej Tracji. Nie sposób zapomnieć aksamitnego głosu Sakisa Giorgiu. Jest to tradycyjny folklor o bardzo pozytywnym charakterze. Wszystkie trzy utwory są w aranżacji Giannisa Pouliosa.


Graikoi (czyli po prostu Grecy) – drugi w kolejności zespół na płycie prezentuje dwa utwory: Arapia z malowniczej górskiej miejscowości Zagori w Epirze i miłosna Perdika z graniczącej z Epirem Północnej Tesalii. Lekkie i łatwo wpadające w ucho melodie epirockie Graikoi idealnie poprawiaja nastrój. To uśmiechnięta, szczera muzyka greckich górali.


Trzeci zespół na płycie -Trio Mare to wyjątkowy muzyczny eksperyment – zespół specjalizuje się w bardzo ciekawych, nowych interpretacjach starych pieśni kultowego w Grecji stylu rebetiko,( który m.in. autorka obszernie opisuje w książce.) Wszystkie utwory pochodzą z repertuaru greckich emigrantów z Azji Mniejszej (głównie ze Smyrny, - dzisiaj Izmir - do Salonik i okolic), nagrywających  w latach 30. i 40. XX wieku pierwsze płyty stylu rebetiko w USA.


Loxandra to mocny skład instrumentalistów o dużym doświadczeniu, prezentujących wielowarstwową etniczną muzykę o wyraźnych korzeniach orientalnych. Lider zespołu to multiinstrumentalista perkusyjny i wydawca muzyczny (POLYPHONON Records)– Loukas Metaxas. Loxandra tworzy muzykę bogatą i wymagającą, łącząc folklor z jazzem. Pierwsze dwa utwory mają korzenie tureckie i cygańskie, a ostatni, trzeci utwór to typowy folklor z Tracji, który często można usłyszeć również w Bułgarii.


Płytę zamyka Ano Kato - zespół z Holandii, związany z wydawnictwem muzycznym, specjalizującym się w muzyce etnicznej Pan Records. Członkowie Ano Kato to pasjonaci – od wielu lat co roku spędzają w Grecji Północnej co najmniej miesiąc lub więcej czasu doskonaląc tajniki tradycyjnej greckiej muzyki. Są świetnymi instrumentalistami, szczególnie klarnecista Theo van Halen robi niesamowite wrażenie. Po latach grania doskonałego rebetiko zdecydowali się wydać płytę bardziej epirocką. Wokalista Michiel Koperdraat śpiewa w czystej grece a zakręcone, niemal transowe kompozycje z Epiru w aranżacji Ano Kato mają własny charakter, którego się nie zapomina długo po tym, jak milkną świerszcze zamykające trzeci (i ostatni na płycie) utwór.


Życzymy miłego słuchania i wszystkim miłośnikom bałkańskiego folkloru gwarantujemy, że nie pożałują zakupu książki z płytą. To naprawdę wyjątkowy, dobrze przemyślany zestaw.

Próbkę płyty można pobrać stąd.

 

Skosztuj Bałkany!

Autentyczna kuchnia bałkańska w bogato ilustrowanej formie. Zdaniem Roberta Makłowicza to ...jedna z najwartościowszych książek kucharskich, jakie ostatnimi laty zostały w Polsce napisane.


Bałkany to geopolityczna przestrzeń na rozdrożu cywilizacji – krzyżują się tu szlaki handlowe, wielowiekowe wpływy kulturowe, ale także gusta i smaki z różnych zakątków Europy, Azji i Afryki. Na tym wyjątkowym gruncie do dziś kwitnie bogata w tradycje sztuka kulinarna, a jej owocem jest jedno z najciekawszych, najstarszych i najbardziej złożonych zjawisk kulinarnych Europy – kuchnia bałkańska.

To kuchnia wielu narodów i wielu pokoleń - do dziś w każdym niemalże domu w Sofii, Zagrzebiu, Salonikach czy w Smyrnie, przechowuje się bezcenne domowe archiwa, przekazywane z matki na córkę. Jest to często zaskakujący zbiór rozmaitości- zeszyty zapisane starannym charakterem pisma pań domu sprzed lat, związane sznurkiem wycinki z gazet z recepturami na domowe nalewki, zabłąkany kawałek papieru z przepisem na świąteczne ciasteczka, zapomniana fotografia rodziny zasiadającej przy suto zastawionym stole, pożółkła serwetka, na której zanotowano na kolanie „porada cioci na plamy po czerwonym winie”…

Bałkańskie Zapiski Kuchenne to seria wydawnicza, której kolejne trzy części poświęcone są różnym aspektom kuchni narodów Półwyspu Bałkańskiego: Kuchnia Jarska Bułgarów, Dania Mięsne Greków, Bałkany w słoiku - przetwory na Bałkanach. Bazując na autentycznych kuchennych archiwach, Zapiski zdradzają tradycyjne przepisy, wyjaśnienia dotyczące sposobu przyrządzania potraw, opowieści o obyczajach ludowych, wędrówkach przypraw, warzyw i owoców, zadomowionych na Półwyspie, opisy geograficznych regionów z własnym kulinarnym charakterem, legendy, fragmenty dzieł literackich, czy wreszcie wzmianki o współczesnych kulinarnych zwyczajach na Bałkanach. Smakowe propozycje książki zostały wybrane przez autorów z myślą o polskim guście oraz odpowiednio przystosowane do specyfiki polskiego rynku produktów.

Książka do nabycia w sklepie ZOGRAPH w cenie 42 PLN.

Wybrane strony w formacie PDF można pobrać tutaj.

SG


Zapiski adresowane są do każdego, kto pragnie nie tylko wypełnić swoją kuchnię kuszącymi zapachami bałkańskich potraw, ale także poszerzenia wiedzy o kulturze i obyczajach narodów na Półwyspie Bałkańskim.

Iliana Genew-Puhalewa

Z przedmowy autorstwa Roberta Makłowicza:

...Wieki okupacji tureckiej oraz animozje między bałkańskimi ludami, z których każdy bardzo chętnie przypisuje sobie na wyłączność również to, co jadają sąsiedzi - oto prawdziwy kulturowy gąszcz do przebycia. I właśnie historyczne oraz kulturowe komentarze zdają mi się największą zaletą książki. Niezwykle kompetentne, objaśniające pochodzenie różnych potraw, podające ich nazwy w sąsiednich językach, bez nich rzecz byłaby jedynie zbiorem przepisów, a jest czymś znacznie ciekawszym. Jest jednym z kluczyków do przebogatego, lecz pilnie strzeżonego przed niewtajemniczonymi bałkańskiego skarbca.


Więcej o książce i bałkańskiej kuchni na oficjalnej stronie serii: www.balkansko.org 

Stanisław Mancewicz, dziennikarz, współautor książki Zjeść Kraków,
w swoim felietonie pt. PIEKŁO-NIEBO w dodatku krakowskim do Gazety Wyborczej z piątku, 16 -tego lutego 2007 o książce Bałkańskie Zapiski Kuchenne pisze m. in.:

...To rzetelnie spisany specjalnie dla Polaków kanon bułgarskiego jedzenia...

 


Książka ze wszech miar godna polecenia. Nie tylko dlatego, że w sposób niezwykle autentyczny i wiarygodny przybliża nam kuchnię bułgarską. Nie tylko dlatego, że to kuchnia kraju, który całe pokolenie Polaków wspomina jako miejsce pierwszej, czasem długo wyczekiwanej, egzotycznej podróży. Nie tylko dlatego, że jest przeznaczona naprawdę dla nas - wszystkie składniki potraw są dostępne w Polsce. Tę książkę po prostu się czyta! Opowieści o kulinarnych zwyczajach narodów bałkańskich, piękne bajki, nawet przepisy są tak wciągające, że... przez nieuwagę można przypalić pozostawiony w kuchni obiad.

Ilona Maziarska-Wiśniewska
miesięcznik Kuchnia


 


W serwisie Czytelnia.onet.pl w rybryce Onet poleca: Bestseller możecie przeczytać dłuższy fragment z książki oraz na stronie Gotowanie.onet.pl znajdziecie trzy przepisy z książki, wysoko ocenione przez internautów. Oto linki:

1. Chleb świąteczny:

2. Faszerowane warzywa:

3. Kiopolu (pasta z bakłazanów):

 

Na stronie BULGARICUS.COM możecie podyskutować na forum o książce,
kuchni, historii i obyczajach Bułgarów. Bulgaricus to bez wątpienia najlepszy polski portal tematyczny o Bułgarii.

 

Dla pierwszych 30 prenumeratorów KUCHNI, książka Bałkańskie Zapiski Kuchenne
w prezencie.

Wybrane strony z książki w formacie PDF można pobrać tutaj.KRAKÓW, 17.01.2009

Zapraszamy na koncert zespołu BALKAN FOLK ACOUSTIC, znany m. in. z płyty do limitowanej edycji książki Bałkańskie Zapiski Kuchenne:
БАНИЦА & BÖREK
WARSZTATY GOTOWANIA DLA DZIECI i RODZICÓW

W ramach festiwalu Oblicza Świata BALKAN EXPRESS II

Spotkanie z autorką oraz tym razem na praktyczne warsztaty z kuchni bałkańskiej! To była wspaniała impeza, okazja aby dowiedzieć się tajników przyrządania banicy i bjureku. Gwóźdż programu: gołąbki w liściach winogron i dzieciaki. Gotowali i mali i duźi, wszyscy bardzo się starali, wszystkim bardzo smakowało - potrawy znikneły błyskawicznie. Było bardzo miło na luzie - napewno to powtórzymy nie raz.

Dziękujemy serdecznie organizatorom ze Stowarzyszenia Calendula!

A działo się to wszystko w sobotę, 12-tego kwietnia roku 2008 -ego, od godź. 13:00 w Klubie DOBRA KARMA w Warszawie, przy ulicy Górczewskej 67, w ramach festwiwalu BalkanExpress II.

www.balkanexpress.pl


Spotkania promocyjne z autorami książki Bałkańskie Zapiski Kuchenne w maju:


OPOLE, 22.05.2007

Zapraszamy na spotkanie z autorką oraz na wykład o kuchni bałkańskiej w ramach imprezy Słowiańskie Klimaty ( 21.05-25.05), organizowanej przez studenckie Koło Naukowe Slawistów Uniwersytetu Opolskiego.


ŁÓDŹ, 25.05.2007

 Koło Naukowe im. Św. Św. Cyryla i Metodego przy Katedrze Slawistyki Południowej Uniwersytetu Łódzkiego ma zaszczyt zaprosić Państwa na:

II Slawistyczne warsztaty folklorystyczne

Warsztaty odbędą się w dniach 24-27 maja 2007 roku w Grotnikach (koło Łodzi), w Ośrodku Wczasowym „BORUTA”, ul. Ozorkowska 37.


Tematyka:
Warsztaty folklorystyczne dotyczyć będą przede wszystkim folkloru i obrzędowości i kultury krajów słowiańskich (ze szczególnym uwzględnieniem krajów południowosłowiańskich, a także Białorusi, Ukrainy i Rosji). W tym roku skupiamy się na obrzędowości wiosenno-letniej.

W ramach imprezy zapraszamy na spotkanie z autorka ksiażki  Bałkańskie Zapiski Kuchenne i autorem koncepcji graficznej serii.
W programie wykład o kuchni bałkańskiej, wystawa ilustracji.


POZNAŃ, 10.03.2007

Dom Bretanii

Wieczór promocyjny: spotkanie z autorką, wystawa ilustracji i wykład na temat kuchni bałkańskiej w ramach DNI BAŁKAŃSKICH w Poznaniu ( 07-10.03.2007), organizowanych przez Stowarzyszenie Antropologów Kultury  ETNOSFERA.


WARSZAWA, 14.02.2007

Tłumy na spotkaniu z autorką książki kucharskiej o Bałkanach i Robertem Makłowiczem w Walentynki w centrum stolicy świadczą o rosnącym zainteresowaniu Warszawiaków kuchnią Bułgarii...oby tak dalej. Książki, wino i poczęstunek zniknęły szybko. Spotkanie z autorką i wystawa ilustracji w ramach imprezy z okazji Święta wina w Bułgarii - TRIFON ZAREZAN, organizował Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie.

Robert 14.02.2007 Warszawa, Puhalewa, Genew Iliana Makłowicz,

Autorzy projektu Bałkańskie Zapiski Kuchenne dziękują jeszcze raz Panu Robertowi Makłowiczowi za miłe słowa na imprezie i ogromne wsparcie podczas prac nad książką.

Dla gości grali jak zawsze niezawodni do końca Ewgenij Genew i Dimczo Angełow z Balkan Folk Acoustic.

Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa. 

Specjalnie dla ZOGRAPH.ORG: podgląd dwóch plansz z ilustracjami z książki, które zostały po raz pierwszy zaprezentowane na imprezie w Bułgarskim Instytucie Kultury.


Wrocław, 18.11.2006

W dniu 18.11.2006 w restauracji Vincent we Wrocławiu w ramach wieczoru bałkańskiego odbyła się pierwsza impreza promocyjna książki. W programie: kuchnia bułgarska, koncert: Ewgenij Genew(akordeon), Dimczo Angełow (perkusja) spotkanie z autorką oraz sprzedaż książki w wersji limitowanej. Były degustacje,( liutenica, turszija, kiopolu, mussaka z kabaczków i sneżanka) oraz specjalne menu ( meszana skara), przygotowane przez restaurację Vincent, bułgarskie wino, muzyka i miła atmosfera.

Restauracja Vincent

ul. Ruska 39, 50-079 Wrocław
tel. (071) 341 05 20
fax. (071) 341 74 75
vincent@vincent.wroclaw.pl


Wrocław, 18.11.2006, restauracja Vincent

Ewgenij Genew (akordeon) i Dimczo Angełow ( tapan) na pierwszym wieczorze promocyjnym książki Bałkańskie zapiski kuchenne we Wrocławiu.


Ostatnie egzemplarze z płytą audio

 

Jedynie w sklepie ZOGRAPH książka Bałkańskie Zapiski Kuchenne dostępna jest w specjalnej limitowanej edycji z płyta audio z bałkańska muzyką. Na dołączonym krążku znalazły się trzy nigdy wcześniej nie opublikowane tradycyjne utwory bułgarskie w wykonaniu wirtuoza akordeonu Ewgenija Genew wraz z zespołem Balkan Folk Acoustic. Ilość sztuk ograniczona!


 
Imprezy ZOGRAPH.ORG
Chcesz zorganizować warsztaty gotowania, wykład o kuchni bałkańskiej, wystawę ilustracji lub warsztaty komiksowe dla dzieci? Pomożemy ci - skontaktuj się z nami!
Bądź na bieżąco!
ZOGRAPH.ORG prezentuje wyłącznie limitowane edycje książek w niskich nakładach. Jeśli nie chcesz przegapić specjalnego wydania wybranej pozycji z naszej oferty, zapisz się na listę mailingową!
Pytania?
Zajrzyj na naszą listę najczęściej zadawanych pytań (FAQ) lub napisz do nas: info@zograph.org
Oferta PDF
Zapoznaj się szczegółowo z naszymi książkami: pobierz naszą nową pełną ofertę 2010 w formacie PDF (402 KB).
Książki to nie wszystko!
W naszym sklepie znajdziesz również oryginalne kolekcjonerskie grafiki związane z wybraną pozycją w ofercie ZOGRAPH.ORG. Każdy produkt jest unikalny, zaprojektowany i wykonany przez twórców ZOGRAPH - nie prowadzimy seryjnej produkcji.

Bałkańskie Zapiski Kuchenne - Bałkańskie Zapiski Kuchenne to seria wydawnicza, której kolejne części poświęcone są różnym aspektom kuchni narodów Półwyspu Bałkańskiego. Książka adresowana jest do każdego, kto pragnie nie tylko wypełnić swoją kuchnię kuszącymi zapachami bałkańskich potraw, ale także poszerzenia wiedzy o kulturze i obyczajach narodów na Półwyspie Bałkańskim. Bogato ilustruwana, fotografie wybranych dań w autentycznej scenerii, fotografie historyczne i współczesne Bałkanów, rysunki i szkice o charakterze entograficznym i czysto praktycznym - wyjasniające techniki kulinarne. Więcej o książce w dziale nowości i na oficjalnej stronie internetowej serii www.balkansko.org Polecamy inne serwisy internetowe: CMS

Simeon Genew CMS Powered by PROFSOFT Sp. z o.o.