GO!
Witamy książki twórcy sklep kontakt extra 
kim jesteśmy? co robimy? przyjaciele FAQ     
            
 
  
Zograph.org - zmiany


Time doesn't change anything. Doing things changes things.
Not doing things, leaves things just the way they were. (House MD).

Cóż, doktor House jak zawsze ma rację swoją celną ripostą trafia w sedno każdego problemu. Powstaje NOWE, a STARE przestaję być ważne. NOWE, prawdziwe, namacalne - narodziło się z chęci tworzenia i zmiany. Narastające NOWE gwałtownie obniżyło wartość STAREGO.

Zmieniamy Zograph-a, bo jest to nieuniknione. Krótko mówiąc, robimy zwrot w stronę sztuki i czystej niczym niepohamowanej przyjemności z tworzenia bez ograniczeń, zostawiając za sobą całkowicie resztki komercji. Na przekór sytuacji gospodarczej, nieustającej choroby branży wydawniczej, „cwanym” dystrybutorom, liczącym sobie ponad 50 % ceny okładkowej każdej pozycji, płacąc z półrocznym opóźnieniem albo wcale… Na przekór „tendencjom rynku”, „gustom ogółu” i „niskiej kulturze i wiedzy ogólnej Klienta”.

Już wkrótce na Zographi-e znajdziecie więcej twórczości ilustratorów, malarzy i grafików związanych z ZOGRAPH.ORG, czyli więcej unikalnych dzieł sztuki (i nie koniecznie książki), niedostępnych w sklepach, mniej zwykłych książek, które możecie kupić w (prawie) każdej księgarni. Oferta książkowa ZOGRAPH.ORG w najbliższych miesiącach drastycznie się zmniejszy, będzie za to bardziej unikalna. Nie da się sztukę załadować „na stan” biorąc z hurtowni…Twórcy przedstawiający swoje dokonania na Zographie oczywiście mają już przygotowane różne różności dla nowej oferty Zographa, ale to nie masówka, wybór jest czasami trudny. NOWE będzie się odsłaniać stopniowo, bez żadnych terminów lub innych ograniczeń jakiejkolwiek natury.
Zależy nam na unikalności. Na własnym punkcie widzenia. Na sztucę.
A kapitalizm… niech się buja.


 

Może to nie jest nowe hasło, choć pojęcie to bywa różnie interpretowane. Artyści przedstawiający swoje dzieła na stronach serwisu ZOGRAPH.ORG są pasjonatami w projektowaniu i ilustracji książkowej, lecz nie traktują książek wyłącznie jako piękny przedmiot, pozbawiony istotnej treści, lub jako rzeźbiarską metaforę.
 
Forma jest dla nas niewątpliwie ważna i często wymagająca poświęcenia wiele czasu i środków. Dzięki dopracowanej formie książka nabiera wyjątkowego charakteru i staje się ciekawym przedmiotem sztuki użytkowej, jaką jest dzisiaj bookdesign.
 
Wiemy, że słaba treść będzie zawsze kamieniem u szyj każdego pięknie wydanego dzieła i nawet  najlepszy ilustrator na świecie nie wypełni pustki po utraconego sensu publikacji w drodze poszukiwań doskonałości opakowania produktu. Mówiąc krótko, staramy się więc nie promować przerostu formy nad treścią.
 

Dla nas wartościowa książka musi posiadać wartość komunikatywną, czyli musi zaangażować Czytelnika do odbioru zamierzonego przekazu poprzez dokonania procesu przyswajania informacji jaką nosi tekst i ilustracja, a zadaniem projektanta książki i ilustratora jest, aby ten przekaz był spójny, jasny i... przyjemny w odbiorze. Trudno to osiągnąć, kiedy pisarz, ilustrator, typograf, producent i wydawca pracują oddzielnie, i co gorsza - w systemie - jedeń kończy, drugi zaczyna. 
Książki można nie tylko albo pisać, albo ilustrować. Dlaczego dzielić te dwa procesy?
Ksiązki ilustrowane można po prostu tworzyć, używając różnych narzędzi i umiejetności różnych ludzi jednocześnie  - z chwilą narodzin pomysłu. Jest to rzadkie i ryzykowne podejście do kśiażki, ale możliwe.
 
 
W 21 wieku książka została przetransformowana do odważnych eksperymentalnych form. ZOGRAPH.ORG nie posiada manifestu artystycznego ani nie służy żadnej ideologii. Nie ograniczamy się w tworzeniu w zakresie jakiegokolwiek z istniejących dziś gatunków książek.
 
Jeśli wartościowa i piękna książka jest odzwierciedleniem równowagi pomiędzy trafionym pomysłem, dobrym warsztatem pisarskim i piękną realizacją graficzną, to można powiedzieć, że zajmujemy się szukaniem banału - tzw. idealnej równowagi pomiędzy formą i funkcją.
 
Oczywiście wiemy, że doskonałości nie można osiągnąć, ale w tym przypadku dla twórcy ważna jest droga, a nie cel. Twórca już po prostu tak musi, a poszukiwanie tego banalnego ideału natomiast z czasem uzależnia i sprawia dużo przyjemności.

Witamy wszystkich naszych przyszłych Czytelników bardzo serdecznie i zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą  w sklepie ZOGRAPH.ORG


 
Imprezy ZOGRAPH.ORG
Chcesz zorganizować warsztaty gotowania, wykład o kuchni bałkańskiej, wystawę ilustracji lub warsztaty komiksowe dla dzieci? Pomożemy ci - skontaktuj się z nami!
Bądź na bieżąco!
ZOGRAPH.ORG prezentuje wyłącznie limitowane edycje książek w niskich nakładach. Jeśli nie chcesz przegapić specjalnego wydania wybranej pozycji z naszej oferty, zapisz się na listę mailingową!
Pytania?
Zajrzyj na naszą listę najczęściej zadawanych pytań (FAQ) lub napisz do nas: info@zograph.org
Oferta PDF
Zapoznaj się szczegółowo z naszymi książkami: pobierz naszą nową pełną ofertę 2010 w formacie PDF (402 KB).
Książki to nie wszystko!
W naszym sklepie znajdziesz również oryginalne kolekcjonerskie grafiki związane z wybraną pozycją w ofercie ZOGRAPH.ORG. Każdy produkt jest unikalny, zaprojektowany i wykonany przez twórców ZOGRAPH - nie prowadzimy seryjnej produkcji.

Bałkańskie Zapiski Kuchenne - Bałkańskie Zapiski Kuchenne to seria wydawnicza, której kolejne części poświęcone są różnym aspektom kuchni narodów Półwyspu Bałkańskiego. Książka adresowana jest do każdego, kto pragnie nie tylko wypełnić swoją kuchnię kuszącymi zapachami bałkańskich potraw, ale także poszerzenia wiedzy o kulturze i obyczajach narodów na Półwyspie Bałkańskim. Bogato ilustruwana, fotografie wybranych dań w autentycznej scenerii, fotografie historyczne i współczesne Bałkanów, rysunki i szkice o charakterze entograficznym i czysto praktycznym - wyjasniające techniki kulinarne. Więcej o książce w dziale nowości i na oficjalnej stronie internetowej serii www.balkansko.org Polecamy inne serwisy internetowe: CMS

Simeon Genew CMS Powered by PROFSOFT Sp. z o.o.